środa, 6 maja 2020

Kościół Zbawiciela


Na Gdańskim Zaroślaku przy ulicy Zaroślak 18 stoi ceglana wieża, mylona przez co niektórych z basztą. W rzeczywistości jest to pozostałość wieży kościoła Zbawiciela. Świątynia została wzniesiona w latach 1695-1697 nad Kanałem Raduni, u podnóża Biskupiej Górki. Pierwotnie kościół był jednonawowy, o konstrukcji ryglowej, otynkowany, o cechach barokowych. Posiadał murowaną wieże nakrytą hełmem z tzw. latarnią.
Podczas oblężęń w latach 1734, 1807 oraz 1813 świątynia ulegała zniszczeniom. W latach 1807-1813 Francuzi przemianowali go na magazyn prochu strzelniczego. Po gruntownym remoncie w drugiej połowie XIX wieku nadano mu cechy neogotyckie. Przy kościele istniał cmentarz, od wezwania zboru zwany z czasem cmentarzem Zbawiciela (popularnie Salwatorem).
W wyniku działań wojennych, w 1945 roku, budynek został w dużej mierze zniszczony. Do dnia dzisiejszego przetrwał jedynie dolny fragment wieży, sięgający drugiej kondygnacji. W latach 70.-80. XX wieku mieścił się w niej butik "Stary Dzwon", następnie swoją siedzibę znalazła firma "Nieruchomości-Baszta".
Kiedy byłam dzieckiem i jeździłam do dziadków na Chełm. Autobus jeździł przez Zaroślak (w sumie tak jak do niedawna) bardzo lubiłam patrzeć na ten budynek bo szczegółnie wyróżniał się spośród innych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty